Çalışmalar başladı! Tiktok Türkiye'de kapanıyor mu?

Çalışmalar başladı! Tiktok Türkiye'de kapanıyor mu?
Türkiye'de milyonların en fazla kullandığı uygulama arasında yer alan Tiktok, son dönemlerin de en çok konuşulan uygulamaları arasına girmeyi başardı. Uygulamayı kullanan milyonlarca vatandaş da uygulamanın yasaklanmasına karşı...

Türkiye'de milyonların en fazla kullandığı uygulama arasında yer alan Tiktok, son dönemlerin de en çok konuşulan uygulamaları arasına girmeyi başardı. Uygulamayı kullanan milyonlarca vatandaş da uygulamanın yasaklanmasına karşı olduklarını da ifade ederken uygulamanın yasaklanmasını isteyen de milyonlarca kişi var.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın yaptığı açıklamada ise Tiktok'un Türkiye'de kapanabileceği ifade edildi.

X'E YENİ UYARI

X adı ile devam eden Yayman yaptığı açıklama da şirketin Türkiye'de temsilcilik açması gerektiğini söyleyerek,

"TBMM çatısı altında tüm dijital ağlara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Hiç kimse dokunulmaz değil, hiç kimse kendisini yasamanın, yargının, yürütmenin üzerinde göremez. Kimse içinde bulunduğu ülkenin kanunlarının, hukukun üstünde kendini göremez. Nasıl ki Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Danimarka gibi ülkelerde iş birliği yaparak çalışmalarınızı yürütüyorsunuz, burada da hukuka, kanuna uymanız gerekiyor. Bu konular çok tartışıldı, artık son kez söylüyorum.

X'e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, ya Türkiye'ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. 'Temsilcilik açacağız' dediniz, bu sözde kaldı. Sonra el değişti yeni bir oryantasyon süreci, biz bunu da makul karşılıyoruz ama diğer tüm sosyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye'ye dair düşüncelerini, Türkiye'de yapmak istediklerin anlatırken X'in kendini böyle görmesini kabul etmiyoruz"

TİKTOK KAPANACAK MI?

TikTok ile ilgili Yayman, "Aralık ayında komisyonumuza geldi, arkadaşları dinledik; burada çok önemli, temel sorular soruldu" dedi ve yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kamu Politikaları Direktörü dedi ki; 'Bu soruların bir kısmına sözlü cevap vereceğiz, bir kısmına da yazılı cevap vereceğiz' dedi. Biz de, 'Tamam, olur' dedik. Fakat gelen cevaplar ikna edici ve tatmin edici değil. Ne de sorulan sorulara karşılık geliyor. Özellikle bu platformda içerik paylaşımları noktasında çok ciddi eleştiriler var. Size de geliyor yani artık mızrağın çuvala sığmadığı bir durumla karşı karşıyayız.

Son tahlilde, hepimiz milletvekilleri olarak söz hürriyetini, fikir hürriyetini savunuyoruz. Hepimiz sansüre, yasaklamalara karşıyız. Fakat son tahlilde de bir kamu düzeninin sağlanması gerekiyor. Hepimizin çocukları var. Çocukların korunması, ailenin korunması, gençlerin daha sağlıklı bir ruh yapısıyla büyümesi gerekiyor. Kişisel olarak komisyonumuz da zaten yasaklamalara karşıyız fakat son tahlilde de bu konuyla ilgili bizim komisyonumuzun bir şey yapması gerekiyor. Bunu da ben komisyonumuzun takdirlerine ve tartışmalarına sunmak istiyorum. Tiktok’u Amerika'da yasaklıyorlar. Biz yasaklamalara karşıyız, fakat Türkiye'de de bu işin sonu yasaklamaya kadar gidecek. Çünkü, maalesef ama maalesef, burada asla sözle, tavsiyeyle, ricayla mesafe alamadığımız bir ilişki var" dedi.