Ankara Büyükşehir Belediyesi '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'ne' Özel Etkinlik Düzenledi!

Ankara Büyükşehir Belediyesi '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'ne' Özel Etkinlik Düzenledi!
Tütün kullanımının bireyler ve toplum üzerindeki etkisinin vurgulanması, tütün kullanıcılarının bırakmaya teşvik edilmesi adına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından özek etkinlik düzenlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) de öncülüğünde “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü”ne özel etkinlik düzenledi.

Tütün kullanımının bireyler ve toplum üzerindeki etkisinin vurgulanması, tütün kullanıcılarının bırakmaya teşvik edilmesi adına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından özek etkinlik düzenlendi. Kızılay Metro İstasyonu altında gerçekleştirilen etkinlikte; vatandaşlara bilgilendirme broşürü dağıtılırken solunum testi uygulaması ile bilgilendirme ve yönlendirme yapıldı.

SİGARANIN ZARARI VURGULANDI!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) öncülüğünde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği iş birliği ile Kızılay Metro İstasyonu altında “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” etkinliği düzenlendi.

4fe1b50de5fd91bb15d60896eb2d5c81.jpg

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Mustafa Can, “Bu özel gün Türkiye Solunum Araştırma Derneği iş birliğiyle tütün kullanımının bireysel ve toplumsal sağlığına olan olumsuz etkilerini vurgulamak, tütünsüz bir yaşam tarzına teşvik etmek ve farkındalık oluşturmayı planlıyoruz. Sağlıklı bir gelecek için tütünsüz bir dünya sloganıyla çıktığımız bu yolda Ankara bağımlılık projesi kapsamında Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan sigara bırakma polikliniğine bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ”NE ÖZEL ETKİNLİK

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Müşerref Şule Akçay, “Bu yılın sloganı ‘Tütün endüstrisinin yalanlarından çocukları koruyalım.’ Çünkü bunlar nasıl yalanlar sadece artık biliyorsunuz geleneksel sigara tüketiliyor, e-sigara ve türevleri de yoğun olarak tüketiliyor ve çocuk ergenlerin ellerinde artık görüyoruz maalesef. Bu konuda farkındalığı artırmak, onların da en az geleneksel sigaralar kadar zararlı olduğunu anlatmak zorundayız” dedi.

Akçay, “Bugün solunum fonksiyon tespitiyle sigara içen bireylerde havayollarında daralma saptarsak bununla ilgili tedavi birimlerine hem büyükşehir belediyesinin hem de göğüs hastalıklarında çalışan diğer hekimliğin birimlerine yönlendirip erkenden doğru ve etkin tedaviye ulaşmalarını sağlıyoruz. En önemlisi de sigara bırakmalarını motive etmek amacındayız. Bu yıl bu etkinliğin oldukça ses getireceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.