Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarihi Ulus Bölgesinde Yenileme Çalışmalarına Devam Ediyor!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarihi Ulus Bölgesinde Yenileme Çalışmalarına Devam Ediyor!
Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel değerlerini korumak için tarihi Ulus bölgesinin bazı caddelerinde yürüttüğü yenileme çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel değerlerini korumak için tarihi Ulus bölgesinin bazı caddelerinde yürüttüğü yenileme çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Yenileme kapsamında kaldırım taşları, kent mobilyaları, aydınlatmalar ve bitki peyzajları tekrardan yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel değerlerini korumak için tarihi Ulus bölgesinin bazı caddelerinde yürüttüğü yenileme çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Proje kapsamında kaldırım taşları, kent mobilyaları, aydınlatmalar ve bitki peyzajları yenilendi. Ayrıca, bölgeye yerli ve yabancı turistlerin bilgilenmesi için İngilizce ve Türkçe panolar yerleştirildi.

YENİLEME ÇALIŞMALARININ BİR KISMI BİTTİ!

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Tabiat Daire Başkanlığınca kentin tarihi ve kültürel değerlerini korumak için Hükümet ve Anafartalar caddeleri ile Susam ve Çam sokaklarında yürütülen kentsel tasarım ve çevre düzenleme projesi tamamlandı.

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş "Hacı Bayram girişindeki Hükümet Caddesi düzenlemesini gerçekleştirdik. Burası hepimizin bildiği üzerine çok kötüydü, kaldırımlar düzensizdi. Gelen vatandaşlarımızın gerek ibadet sonrasında gerek öncesinde oturup dinlenebilecekleri oturma grupları düzgün alanlar yoktu. Hem tarihi merkezin UNESCO'nun geçici listesine dahil ettiği tarihi merkeze yarışır bir çevre düzenlemesi yapalım hem de burayı ziyarete gelen binlerce hemşerimizin burada rahatlıkla vakit geçirebilecekleri dinlenebilecekleri bir ortam yaratmak istedik.

Malzemeleri özel seçtik, projeyi özel hazırladık. Sit alanı olduğu için projemizi öncelikle Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na onaylattık. Onaya müteakiben de ihale çalışmasını da geçtiğimiz yıl tamamladık. Bu sene de tüm uygulama işlemlerini bitirmiş bulunuyoruz. Ayrıca alana İngilizce-Türkçe bilgilendirme levhalarını da yerleştirdik. Böylece Ankara'nın en önemli kültür turizmi bölgelerinden birisi olan Hacı Bayram girişindeki Hükümet Caddesi'ni de düzenlemiş olduk." ifadelerini kullandı.