Ankara Ticaret Odası Başkanı açıkladı! Ankara'dan yurt dışına olan uçuşlarda azalma

Ankara Ticaret Odası Başkanı açıkladı! Ankara'dan yurt dışına olan uçuşlarda azalma
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşlar konusunda da yaptığı çalışmalarla ilgili pandemi öncesi dönemde bu konuda ilerleme kaydettiklerini ifade ederek,...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşlar konusunda da yaptığı çalışmalarla ilgili pandemi öncesi dönemde bu konuda ilerleme kaydettiklerini ifade ederek, "Pandemi tüm gelişmeleri tersine çevirdi. Bugün İstanbul Havalimanı'ndan haftalık yurt dışı uçuş sayısı 4 bin iken Esenboğa Havalimanı'ndan sadece 160 uçuş gerçekleştirildiği görülüyor" dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası'nın Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada Başkent'ten yurt dışına direkt uçuşlar konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Baran'ın açıklamalarından satır başları:

- Ankara'nın ticaret, ihracat ve turizm başta olmak üzere hangi alanda gelişmesi söz konusu olursa olsun konu daima yurt dışına direkt uçuşlara geliyor. Sizin de yakından bildiğiniz gibi göreve başladığımız günden bu yana, bu konu bizim gündemimizin ilk sıralarında yer aldı. 2020 yılına kadar şehrimizden yurt dışına direkt uçuşlar konusunda bir ivme yakalamıştık ancak bu süreçte başlayan pandemi tüm gelişmeleri tersine çevirdi. Türk Hava Yolları'nın iştiraki olan AnadoluJet'in merkezinin Ankara yapılacağı söylendi ancak sonradan bundan vazgeçildi. Sonra AnadoluJet'in adı da değiştirilerek AJet adında yeni bir marka oluşturuldu. Geldiğimiz noktada, İstanbul Havalimanı'ndan 120 ülke 280 destinasyona, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 51 ülke ve 154 destinasyona uçuş gerçekleştiriliyorken, Esenboğa'dan sadece 25 ülke 41 destinasyona uçulabiliyor. İstanbul Havalimanı'ndan haftalık yurt dışı uçuş sayısı 4 bin iken, Esenboğa Havalimanı'ndan sadece 160 uçuş gerçekleştirildiği görülüyor. Diğer yandan yeni düzenleme neticesinde AJet Yolcuları CIP hizmetlerden yararlanamadığı gibi uçak içi ikram da alamıyor.

Ankara'dan yoğun talep gören hatlarda, direkt uçuşların Türk Hava Yolu ile de gerçekleştirilmesi sağlanmalı. Yolculuk yapmak isteyenlere seçenek sunulmalı.

Ticaret ve yatırım ilişkileri gibi gerekçelerle Ankara'dan aktarmalı uçulan, Brüksel, Roma, Barselona, Zürih, Aşkabat ve Saraybosna'nın da aralarında bulunduğu 16 destinasyona direkt uçuş konulmasına ilişkin taleplerimizi Sayın Bolat'a ilettik. Ankara Ticaret Odası olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Ankaramızın ve ülkemizin gelişimi ve ilerlemesi için iş dünyası olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz.