Ankara ve Sivas'ı bağlayan YHT 1. yılını doldurdu

Ankara ve Sivas'ı bağlayan YHT 1. yılını doldurdu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından gelen yazılı açıklama da, Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın da hizmete alınmasının 1. yıl dönümüne erişilmesinin de mutluluğunu. ve gururunu yaşadıklarını...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından gelen yazılı açıklama da, Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın da hizmete alınmasının 1. yıl dönümüne erişilmesinin de mutluluğunu. ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Ankara Sivas arasında da yüksek hızlı trenlerin günde karşılıklı olarak 3 + 3 sefer olarak işletildiğinin altını çizen Uraloğlu'da, "Ankara-Sivas arasında hızlı trenlerle 1 yılda 1 milyon kişi seyahat etti. Günlük ortalama 2 bin 500'den fazla yolcu taşınırken, günlük en yüksek yolcu sayısı 4 bin 209 kişi oldu. Hizmete alınan bu hızlı tren hattıyla, Ankara ile Sivas arasındaki 12 saat olan seyahat süresini de 2 saate indirdik.

Projeyle Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ı yüksek hızlı tren konforuyla tanıştırdık. Ankara-Sivas arasındaki mesafe 603 kilometreden 405 kilometreye, Ankara-Yozgat arası 1 saate düşürüldü. TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Ankara–Sivas YHT ile şehirler arası seyahat süresi kısaldı, konforu arttı.

13 Mart 2024'te hizmete giren Sorgun YHT Garı ve Akdağmadeni YHT İstasyonu ile duruş noktalarını artırdık. Sorgun YHT Garı 240 bin, Akdağmadeni YHT İstasyonu ise 135 bin yolcu kapasitesine sahip. Aynı zamanda Sivas-Malatya Bölgesel Treni ile YHT bağlantılı kombine taşımacılık yapılabiliyor. Böylece Malatya'ya ulaşmak daha konforlu ve daha kısa zaman alıyor." ifadelerini kullandı.

4 MAYIS İTİBARİYLE SİVAS İSTANBUL YHT BAŞLIYOR

Uraloğlu, "Yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaları tamamladık. 4 Mayıs'tan itibaren Sivas-İstanbul arasında ekspres ve aktarmasız yüksek hızlı tren seferlerimiz başlayacak. Sivas'tan saat 13.00'te hareket ederek İstanbul'a 20.08'de, İstanbul'dan da 08.40'ta hareket ederek Sivas'a 15.58'de ulaşacak. İstanbul-Sivas seferi 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferi ise 7 saat 8 dakika sürecek." dedi.