Ankara'da 97 milyon lira değerinde 298 ton sahte gıda ele geçirildi

Ankara'da 97 milyon lira değerinde 298 ton sahte gıda ele geçirildi
Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı İvedik Mahallesi'ndeki bir işletmede yapılan aramada, piyasa değeri yaklaşık 97 milyon lira olan 298 ton sahte gıda ele geçirildi.

Ankara Valiliği'nin açıklamasına göre, İvedik Mahallesi'nde bir işletmede İl Jandarma Komutanlığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından arama yapıldı.

Yapılan arama ve kontrollerde, işletmede toplamda 155 ton peynir, 140 ton tereyağ, 2500 kilogram jalapeno, 350 kilogram sucuk, 100 kilogram salça ve 2 milyon 850 bin adet değişik markalarda etiket ile birlikte 30 adet peynir ve tereyağ üretiminde kullanılan makine olmak üzere 298 ton sahte gıda ele geçirildi.

Ele geçirilen ürünlerin piyasa değerinin yaklaşık 97 milyon lira olduğu belirtildi.

Olayla ilgili şüpheliler gözaltına alınarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Mamak'taki denetimlerin ardından başlatılan operasyonla ilgili açıklama yapan Ankara Valisi Vasip Şahin, 25 Nisan'da Mamak'ta yapılan bir denetimde yaklaşık 12 ton sahte peynir ve tereyağı ele geçirilmesinin ardından yapılan araştırmalar sonucunda operasyonun başlatıldığını ifade etti.

Sahte ürünlerin üretim yeri belirlenmek amacıyla kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Şahin, İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde gıda toptancılarının bulunduğu alanda bir işyerine ulaşıldığını ve buranın adeta bir imalathane gibi çalıştığını dile getirdi.

Şahin, "Vatandaşımızın sağlığına kast eden, vatandaşımızın aldatılmasına yönelik her türlü eylemin karşısındayız. Hele gıda maddesi konu olunca bununla ilgili hassasiyetimiz en yüksek seviyededir. Bunu yapan vatana ihanetle eşdeğer bir iş yapmış oluyor. Bu sahtekarlığı, bu fırsatçılığı yapanın vatana ihanet edenden, bayrağa saygısızlık yapandan hiçbir farkı yok. Çünkü bunu büyükler yiyor, yaşlılar yiyor ama çocuklar da yiyor. Siz bu insanların güvenerek, markaya güvenerek efendim oradaki satıcıya güvenerek alıp da efendim gönül rahatlığıyla tükettiği gıda maddesine ihanet edemezsiniz. Hele onun güvenini asla sarsıp ona ihanet edemezsiniz." şeklinde konuştu.

Bu mücadelenin kararlılıkla ve artarak devam edeceğini vurgulayan Şahin, Ankara'nın bu konuda güvenli bir hale geleceğinin altını çizdi.

Olayla ilgili şüphelilerin gözaltına alındığını kaydeden Şahin, Ankaralıların sağlığına kast eden insanları affetmelerinin mümkün olmadığını belirtti.