Ankara'da Bu Yüzden Su Kesintisi Olmayacak! ASKİ’de ‘Hot Tapping’ Uygulaması

Ankara'da Bu Yüzden Su Kesintisi Olmayacak! ASKİ’de ‘Hot Tapping’ Uygulaması
Cihaz,  içme suyu ana isale hattından başka bir bölgeye bağlantı alınması durumunda su kesintisine gerek duyulmadan işlemin yapılmasını sağlıyor. Böylece canlı hattan branşman alınırken bugüne kadar zorunlu uygulanan su kesintileri de son bulacak.

ASKİ Genel Müdürlüğü, su kesintilerinin önüne geçmek amaçlı “Hot Tapping” adlı cihazı bünyesine kattı. Cihaz,  içme suyu ana isale hattından başka bir bölgeye bağlantı alınması durumunda su kesintisine gerek duyulmadan işlemin yapılmasını sağlıyor. Böylece canlı hattan branşman alınırken bugüne kadar zorunlu uygulanan su kesintileri de son bulacak.

Dünyada su teknolojileri kapsamındaki gelişmeleri yakından takip eden ASKİ Genel Müdürlüğü, yeni teknolojileri bünyesine katarak içme suyu altyapı hizmetlerini modernize ediyor. ASKİ, bu kapsamda Hot Tapping adlı cihazı satın aldı. Cihaz, canlı hatta su borusunu kesmeden delme işlemi yapabilecek ve canlı hattan branşman alınırken bölgede su kesintisi uygulanmasına gerek kalmayacak.

YENİ UYGULAMA İLE SU KESİNTİSİ OLMAYACAK!

Hot Tapping’in kullanımına ilişkin bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Bu cihazın satın alınması,  ASKİ için çok gerekli diyebileceğimiz önemli yatırımlardan bir tanesi.

Daha önce bir arıza yaşandığında veya branşman almamız gerektiğinde hattaki suyu kesmemiz gerekiyordu. Yani vatandaşlarımızı bir süre susuz bırakmamız söz konusuydu. Ancak bu yatırımdan sonra işlemi hattı kesmeden yapabileceğiz. Vatandaşlarımıza rahatsızlık vermeden, susuz bırakmadan branşman alabileceğiz. ASKİ olarak vatandaşa hizmeti kesintisiz devam ettirebileceğiz” dedi.

Hot Tapping cihazının ASKİ bünyesine katılmadan önce mecburen özel sektörden kiralandığını aktaran Akçay, “Tabii kiralama için makinenin müsait olması gerekiyordu. Bu da bize acil müdahale etmemiz gereken durumlarda ciddi anlamda zaman kaybettiriyordu. Bir anlamda bunun da üstesinden gelebilmek için makineyi ASKİ’ye aldık. Mevcut operasyonların hizmet alım işi vasıtasıyla firmalara yaptırılması hem ekonomik değil hem de işlemin planlanma aşamalarında çok uzun süreli gecikmelere sebebiyet veriyordu. Makinenin Ankara halkına ve ASKİ’de zor şartlarda hatlara müdahale etmek zorunda kalan arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.