Ankaralı Minibüsçüler Artan Maliyetlerden Şikayetçi!

Ankaralı Minibüsçüler Artan Maliyetlerden Şikayetçi!
Gerek mazot fiyatlarındaki yükseliş gerek sanayi giderlerinin artması gerekse hayat pahalılığı nedeniyle şikayet eden Ankaralı minibüs şoförleri mazot fiyatlarının düşürülmesi ya da destek verilmesi gibi iki farklı talep sundu. 

Ankaralı minibüsçüler artan maliyetlerden dolayı şikayet etti. Hem artan maliyetlerin hem de akaryakıt fiyatlarının masraflarını karşılamadığını belirten Ankaralı minibüsçüler kendilerine destek verilmesini istedi. Gerek mazot fiyatlarındaki yükseliş gerek sanayi giderlerinin artması gerekse hayat pahalılığı nedeniyle şikayet eden Ankaralı minibüs şoförleri mazot fiyatlarının düşürülmesi ya da destek verilmesi gibi iki farklı talep sundu.

Son zamanlarda Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler minibüs şoförlerinin de şikayet etmesine neden oldu. Peş peşe gelen zamlar, hayat pahalılığı ve artan fiyatlar birçok ürün, hizmete zam gelmesine neden olurken Ankaralı minibüs şoförleri giderlerin karşılanmadığını belirterek çözüm istedi.

ANKARALI MİNİBÜSÇÜLER İSYAN ETTİ!

25 yıldır minibüs şoförü olduğunu belirten Durbey Arıcı, "Esnafa mazotu 20 liradan versinler ben yolcuyu 17 liraya taşıyayım" dedi. 15 yıldır şoförlük yapan Mustafa Yancı ise "Sıkıntı büyük. Asıl sorun sistemin çöktüğünün, bu sistemin insan fıtratına aykırı olduğunun göstergesidir. Uygulanan sistem zengini zengin, fakiri de en diplere vuran bir sistemdir" diye konuştu. ANKA Haber Ajansı'na konuşan Ulus Bentderesi Dolmuş Durakları minibüs şoförleri mazotun pahalı olduğuna, sanayi giderlerinin yüksek olduğuna ve hayat pahalılığına dikkat çekti.

25 yıldır minibüs şoförü olduğunu belirten Durbey Arıcı, "Mazot 40-43 lira oldu. Dolmuş 17 lira bizim gücümüz yetmiyor. Çoğu arkadaşımız arabalarda çalışmaya şoför bulamıyor, mal sahipleri çalışıyor. Lastik, bakım, sigorta ve kaskoya güç yetmiyor. Yeri geliyor evime ekmek parası götüremeyecek durum oluyor. Açız. Ekmeğimizi bu işten çıkartıyoruz. Baba mesleği başka iş yapamıyoruz. Mesleğimiz bu. Biz çok kötü durumdayız. Bize bir güzellik yapsınlar" dedi.

PAHALILIK İKİ KATINA ÇIKTI!

Arıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Açız, ihtiyacımız var" diye seslendi. Dolmuş fiyatlarına zam gelmesine istemeyen Arıcı, "Mazot düşsün ben yolcuyu 17 liraya taşıyayım. Esnafa mazotu 20 liradan versinler ben yolcuyu 17 liraya taşıyım. Bana zam geldiğinde benim yolcu sayım düşecek. Ulus'a adam gezmeye geliyor, gelemeyecek. Bizi kurtarmıyor" diye konuştu.

Sanayiye güç yetmediğini vurgulayan Arıcı, "2 bin liraya yaptırdığım bakım 7 bin lira oldu. Kasko 20 bin liraydı, geçen ay 56 bin liraya yaptırdım. Sigortayı 19 bin liraya yaptırdım. Bir adet lastiği bin liraya alıyorduk 2 bin lira oldu. Masraflar acayip arttı" dedi.