Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları'na 'Yılın Projesi' ödülü

Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları'na 'Yılın Projesi' ödülü
Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları, 11. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödüllerinde "Yılın Pojesi" ödülüne layık görüldü.

Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları, Yeni Tiyatro Dergisi tarafından düzenlenen 11. Emek ve Başarı Ödülleri'nde "Yılın Projesi" kategorisinde büyük bir başarıya imza attı. Türkiye genelindeki tiyatro çalışmalarını akademik olarak izleyen dergi, bu yıl birçok kategoride kazananları açıkladı.

Değerlendirmeler, Dr. Öğr. Üyesi Erbil Göktaş ve genel koordinatör Mustafa İri liderliğinde, Prof. Dr. Erhan Tuna, Prof. Dr. Ayşe Didem Uslu, jüri koordinatörü Şule Kazgan ve diğer jüri üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Jüri, 300'den fazla oyun izleyerek Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları'nı "Yılın Projesi" ödülüne layık gördü.

Semt Tiyatroları projesi, Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Serhan Sarıkaya ve sanatçı, yazar, yönetmen Yeşim Eyüboğlu'nun destekleriyle 2022 yılından bu yana ilçedeki Çankaya Evlerinde geliştirilmekte. Proje, Çayyolu, Maltepe, Oran, 100. Yıl ve Yıldız gibi semtlerde faaliyet gösteren tiyatrolarda gönüllü katılımcılar tarafından yürütülüyor.

Semt tiyatrolarında verilen eğitimler, deneyimli öğretmenler ve Çankaya İlçe Halk Eğitim Merkezi'nin uzman öğreticileri tarafından sağlanıyor. Kursiyerler, yaratıcı drama, diksiyon, senaryo analizi, makyaj, kostüm hazırlama, dekorasyon, sahne ışığı ve ses sistemleri gibi konularda eğitim almanın yanı sıra akademisyenlerin düzenlediği ortaoyunu, karagöz, pandomim ve çağdaş tiyatro atölyelerine katılarak tiyatro sanatında kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Bu sayede, semt tiyatroları kültürel etkinliklere katkı sağlayarak ilçe genelinde sanatsal bir sinerji oluşturuyor.