Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 ili uyardı! Kış resmen geri geliyor herkes hazırlığını yapsın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 ili uyardı! Kış resmen geri geliyor herkes hazırlığını yapsın
Hava sıcaklıklarının artmasını bekleyen vatandaşları sağanak yağış karşılamaya devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 il için uyarıda bulundu. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu raporlarını yayınladı. Vatandaşlar hava durumu raporlarını sık sık incelemeye devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 il için uyarıda bulundu. Mayıs ayının başlarında hava sıcaklıklarının artması milyonlarca kişi tarafından beklenirken ülke genelinde meydana gelen sağanak yağış vatandaşların bıkmasına neden oldu.

Özellikle de son iki haftadır Türkiye genelinde birçok ilde yağış meydana gelmeye devam ediyor. Hava sıcaklıklarının artmasını bekleyen vatandaşları sağanak yağış karşılamaya devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 il için uyarıda bulundu.

METEOROLOJİ'DEN 29 İL İÇİN UYARI

MGM 29 kent için sarı alarm verilerek, sıcaklıkların 4-6 derece azalacağı belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Şırnak dışında tüm yurdun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerden başlayarak, iç ve kuzey kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak. Rüzgarın kuzey ve batı kesimlerde kuzeyli yönlerden, diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat), İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (70-100 km/saat) esmesi bekleniyor.

SICAKLIK AZALACAK!

Sarı kodla uyarı yapılan iller şu şekilde yer aldı;

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Adana, Kayseri, Tokat, Sivas, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Van ve Hakkari

CNN Türk Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen "Bugün sabah İstanbuldaki yağmur öğleden sonra kesiliyor. Yağış Bugün Karadeniz İç anadolu Doğu anadolu ve Antalya da kuvvetli. Sıcaklık iç batı ve kuzeyde 4-6 derece azalacak Rüzgâr Marmara ve Kıyı Ege'de kuzeyden, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu’da güneyden kuvvetli" dedi.