Türkiye-Cezayir KEK 12. Dönem Toplantısının Kapanış Oturumu Ankara'da Gerçekleşti!

Türkiye-Cezayir KEK 12. Dönem Toplantısının Kapanış Oturumu Ankara'da Gerçekleşti!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Mohamed Arkab, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Türkiye-Cezayir KEK 12. Dönem Toplantısının kapanış oturumu bugün Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye-Cezayir Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Toplantısının kapanış oturumu Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantıda; ekonomiden bilgi teknolojilerine, eğitimden sağlığa, kültürden turizme, ticaretten sosyal politikalara kadar birçok alanda iki ülke arasındaki iş birliklerinin genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Mohamed Arkab, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından, Türkiye-Cezayir Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Toplantısının kapanış oturumu gerçekleştirildi.

KAPANIŞ OTURUMU SONRASI KONUŞTU!

Bakan Göktaş, 2023 yılı sonunda Türkiye ve Cezayir arasında, ikili ticaret hacminin 6,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizerek bu rakamın iki ülke arasındaki en yüksek seviye olduğunu ifade etti. Bakan Mahinur Göktaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un hedef olarak belirlediği 10 milyar dolar ikili ticaret hacmine kolaylıkla ulaşılabileceğine inandığını ifade etti.

Bakan Göktaş "Geçtiğimiz yıl 2 bin 196 Cezayirli öğrencinin Türkiye üniversitelerinde eğitim görmelerine destek olarak gençlerimizin kültürel etkileşimine ve geleceklerine destek olduk. Gençlerimiz ülkelerimiz arasında sevgi köprüleri kuran birer gönül elçisidir. Türkiye Maarif Vakfımızın resmi süreçleri tamamlanmasının ardından Cezayir'de de bir anaokul ve bir ilkokul ile eğitim ve öğretime başlanmasını planlıyoruz. Eğitimde tecrübe paylaşımını ülkelerimizin geleceği açısından değerli bir yatırım olarak görüyoruz" dedi.

Göktaş, "Gerçekleşen verimli görüşmelerin ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri çok daha ileri bir noktaya taşıyacağına gönülden inanıyorum. Dün Karma Ekonomik Komisyonu vesilesiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz ile Cezayir Sivil Havacılık Otoritesi arasında da bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Bu anlaşma ile, iki ülke arasındaki hava ulaşımında haftalık 35 olan uçuş sefer sayısının 80 uçuşa çıkarılması ve uçuş noktalarına ilişkin kısıtlamaların kaldırılması kararı alındı. Bu anlaşmanın Türkiye ve Cezayir ilişkileri açısından memnuniyet verici bir gelişmedir" diye konuştu.