16 Milyon Emekliye Duyuruldu! Emekli Kart Geliyor Kimler Nereden Nasıl Alabilecek Belli Oldu

16 Milyon Emekliye Duyuruldu! Emekli Kart Geliyor Kimler Nereden Nasıl Alabilecek Belli Oldu
Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren haberler gündeme düşüyor. Bu doğrultuda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliler için yaptığı açıklamalar sonrasında da yeni düzenlemelerin...

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren haberler gündeme düşüyor. Bu doğrultuda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliler için yaptığı açıklamalar sonrasında da yeni düzenlemelerin de ayrıntıları belli oldu.

EMEKLİ KART NE ZAMAN GELECEK?

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında TGRT Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan, hükümetin emekliler için atacağı adımların kulis bilgilerini paylaştı.

"10 bin TL ve altında maaş alan emeklilerin durumu zor. sayılarının 3,5 milyon olduğu ifade ediliyor. Onları rahatlatacak düzenlemeler lazım. Mesela bir haneye 10 bin TL ve altında gelir geliyorsa, kirada oturuyorsa ona uygun destek paketleri olacak. 'Emekli kart' düzenlemesi, içinde gıda, ısınma gibi harcamaların karşılanabileceği bir limit olacak. Bunun da ayrıca şartları olacak. Evi kendisine ait olmayacak ve başka bir geliri olmayacak.

AK Parti yönetimi buna yönelik bir düzenleme hazırlığı içerisinde. Yeni destek programları üzerinde çalışıyor. Hayat pahalılığının vatandaşın cebinden götürdüğü belli. Enflasyonun getirdiği zorluklar belli. Bunlara yönelik en azından rahatlatmak amacıyla bir destek paketi üzerinde çalışılıyor.

Burada bölgesel farklılıklar da gözetilecek. Ankara ve İstanbul’da ev kiraları çok yüksek. Dolayısıyla ev kiralarına yönelik bir destek olacak. Mesela Erzurum’da havalar çok soğuk. Oralarda ısınma desteği daha fazla olacak. Bu tür bölgesel farklılıklar da olabilir. Buna yönelik çalışmalar yapılıyor." dedi.