2024 kurban kesim bedeli ne kadar oldu? Vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar?

2024 kurban kesim bedeli ne kadar oldu? Vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar?
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, merakla beklenen Kurban Bayramı öncesi kurban kesim bedellerini açıkladı. Erbaş tarafından yapılan açıklama da, "Bu yıl için vekaletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 Lira, yurt...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, merakla beklenen Kurban Bayramı öncesi kurban kesim bedellerini açıkladı. Erbaş tarafından yapılan açıklama da, "Bu yıl için vekaletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 Lira, yurt dışında ise 4 bin 750 Lira olarak belirlenmiştir" dedi.

YURT İÇİ KURBAN KESİM BEDELİ NE KADAR?

Gelen açıklamalara göre Yurt içinde kurban kesim bedeli 11 bin 750 TL oldu.

YURT DIŞI KURBAN KESİM BEDELİ NE KADAR?

Yurt dışında kurban kesim bedeli 4 bin 750 TL oldu.

VEKALETLE KURBAN NASIL KESİLİR?

Din İşleri Yüksek Kurulu resmi internet sayfasında konuyla ilgili; Kurban ibadetinde esas olan, kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir. Bununla beraber malî bir ibadet olduğu için vekâlet yoluyla da kestirilebilir. Günümüzde vekâletle kurban kesimi genellikle iki şekilde uygulanmaktadır:

Birincisi: Kurban kesmek isteyen kişinin ilgili kuruluşa kurbanlık alımı ve kesimi için umumi vekâlet vermesi, söz konusu kuruluşun da müvekkili adına taahhüt ettiği bu hayvanı alıp muayyen günlerde kesmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İkincisi: İlgili kuruluşun, kurban kesmek isteyen kimselere belirli bir bedel karşılığında kurbanlık hayvanı ya da hisseleri satması ve kesim günü geldiğinde de müşteriden vekâlet alarak onun adına kesmesi şeklinde gerçekleşmektedir.