65 yaş üstü vatandaşlar dikkat! Bakanlıktan yeni destek paketi açıklandı

65 yaş üstü vatandaşlar dikkat! Bakanlıktan yeni destek paketi açıklandı
Türkiye'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından bugün gelen açıklamalara göre yaşlı destek programı 2024 için de başvuruların alınmaya başladığını açıkladı. Yaşlı nüfusun ülke nüfusuna...

Türkiye'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından bugün gelen açıklamalara göre yaşlı destek programı 2024 için de başvuruların alınmaya başladığını açıkladı. Yaşlı nüfusun ülke nüfusuna oranı yüzde 10,2 seviyelerinde olduğu ifade edilirken, Bakan Göktaş, “Bu kapsamda bakanlığımızca aile temelli aktif ve sağlıklı yaşlanmanın desteklenmesi politikasını YADES programıyla sürdürüyoruz. Yaşlılarımıza yönelik hizmetlerin sunumunda kurum bakımı hizmetleri yanında, evde bakım, gündüz bakım gibi koruyucu önleyici alternatif hizmet modellerini de yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yaşlılar ve yakınlarının öncelikli tercihi olan gündüz bakım ve evde bakım destek hizmetlerinin geliştirilmesi için projeler yürütüyoruz" dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DİKKAT

65 yaş üstü vatandaşlar için 2024 yılında 11 milyon 278 bin liralık ödenek ayrıldığını söyleyen Bakan Göktaş, “65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması ve desteklenmesiyle bakım desteği ve psikososyal desteğe ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasını sağlamak üzere, 8 yılda toplam 45 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu kapsamda 8 yılda 42 belediyede yürütülen 74 projeyle 87 bin 987 hanede 128 bin 691 yaşlıya ulaştık. Yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak yeni projelerin değerlendirileceği YADES 2024 başvuruları ise başladı. Bakanlığımızca bu yıl YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdık" dedi.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Başvurular bugün itibariyle başlarken 3 Haziran 2024 tarihi saat 17.00'a kadar Valiliklere yapılacak. Söz konusu projeye başvuru için projeler teslim edilecek ve başvuru bu şekilde yapılacak.