Altın uzmanı İslam Memiş beklenen müjdeyi verdi! Altın alacak satacaklar dikkat

Altın uzmanı İslam Memiş beklenen müjdeyi verdi! Altın alacak satacaklar dikkat
Türkiye'de altın ve finans uzmanı olarak bilinen İslam Memiş yapmış olduğu son dakika açıklaması ile birlikte müjdeyi verdi.Bugün altın tarafıyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Haziran ve Maliye Bakanlığı bugün altın...

Türkiye'de altın ve finans uzmanı olarak bilinen İslam Memiş yapmış olduğu son dakika açıklaması ile birlikte müjdeyi verdi.

Bugün altın tarafıyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Haziran ve Maliye Bakanlığı bugün altın ithalatıyla ilgili önemli açıklamalar yapıldı.

İşte İslam Memiş'in açıklamalarından satır başları..

"Ons tarafında 2333 dolar seviyesi var. Buranın üzerinde tutunmaya çalışıyor. 2280 - 2380 dolar arasında oyalanmak isteyen ons endeksi var. Mayıs'a kadar piyasaları oyalamaya devam ediyorlar. Gram altın TL fiyatı serbest piyasada 2515 TL. Bu hafta 2500 altına kısa vadeli sarkmıştı. Biz de 2500 TL'den pozisyonumuzu kapattık. Biz alım yönünde risklere girmemek için beklemeye devam ediyoruz. 2500 TL'nin altına sarkarsa 2450 TL'yi telaffuz edebiliriz. Ama haftada 2500 üzeri kapatt

Altın ithalatı tarafında normalleşmeye gideceğiz

Geçen sene altın ithalatına bir yasak gelmişti. Türkiye'de son 1,5 yıldır altın pahalıydı. Bu ihracatı olumsuz etkiliyor. İthalat yasağı gelince darphanede ciddi sıkıntı yaşandı. Darphane az miktarda basma durumu olduğu için çeyrek yarım ve gram altın gibi şeylerde işçilik farkı oluşmaya başladı. Ve altın piyasası kargaşa halindeydi.

Daha sonra bir kararname çıktı. Kamu bankalarına yetki verildi ve içeride altın bulamayanlar buralara gitti.

Şimdi Türkiye'de fiziki altın tarafında herhangi bir problem yaşanmıyor. Sadece biz yükske kurdan, yüksek fiyattan altın alıyoruz. Ne zaman ithalat yasağı biter, o zaman televizyonda gördüğünüz tutar ile kuyumculardaki fiyat farkı ortadan kalkar.

Bakan ise altında ithalat yasağının biteceği zamanı açıklamadı ama kalkacağını söyledi.

Altın ithalat yasağının kalkması durumunda fiyatlar normalleşecek. Külçe altındaki 2 bin 3 bin dolarlık işçilikler ortadan kalkacak. Kaçakçılık da sona erecek. İşçilik tarafında ciddi mağduriyetler yaşanıyordu. Vatandaşlar külçe altın ile diğer çeyrek Cumhuriyet altını daha pahalıya alıyorduk. Aradaki fark kalkacak.

Şu anda resmi kurda altın 2443 TL. Ama serbest piyasada gram altın 2515 TL. Artık bu çift kur problemi ortadan kalkacak.

Tarih belli değil ama Temmuz sonrası bu sürecin başlayacağını düşünüyorum.

Bu altın fiyatlarına yansıyacak. Bugün gram altında 80 TL'lik bir fark var. 80 TL'lik fark kapandığı zaman, yarın yasak kalkarsa 1 tane kur olacak. Gram altın 2515 TL değil 2443 TL olacak.

3000-3500 arası beklendimiz var. Yükseliş yönlü beklentimde herhangi bir değişiklik yok." açıklamasında bulundu.