Araçlarında bu olmayanlar 32 bin TL ceza ile karşı karşıya! Tüm araçlar için zorunlu oldu

Araçlarında bu olmayanlar 32 bin TL ceza ile karşı karşıya! Tüm araçlar için zorunlu oldu
Ülke geneli araç trafiğinin daha düzenli ve güvenli hale gelmesi için yeni uygulamalar hayata geçiriliyor. Bu doğrultuda da milyonlarca aracı ilgilendirecek karar da 1 Ocak tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Araçlarda da karekod...

Ülke geneli araç trafiğinin daha düzenli ve güvenli hale gelmesi için yeni uygulamalar hayata geçiriliyor. Bu doğrultuda da milyonlarca aracı ilgilendirecek karar da 1 Ocak tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Araçlarda da karekod uygulaması resmen başlamış oldu.

1 Ocak'ta yürürlüğe giren uygulama ile artık araçlarda sahte plakaların önüne geçmesi planlanıyor. Söz konusu bu uygulamaların da 1 Ocak itibariyle de tescil ettirilen plakalar için zorunlu hale geldiği ifade edildi. 1 Ocak'ta yürürlüğe giren uygulama araçlarda sahte plakaların önüne geçmeyi amaçlıyor. Söz konusu bu uygulamaların 1 Ocak tarihi itibariyle de tescil ettirilen plakalar için zorunlu hale geldi. Bu doğrultuda karekod uygulamasıyla emniyet birimlerinin araç ve sürücü bilgilerine de ulaşması daha kolay olacak.

Bu uygulama kullanımda olan plakaları da değil yılbaşı itibariyle de tescil ettirilen tüm plakalarda geçerli oldu. Yürürlükte olan bu uygulama ile birlikte de 12 haneli seri numarasıyla da birlikte işlenecek olan karekodlar sayesinde de araçların seri numaraları, üretim yeri ve üretim tarihi gibide birçok önemli bilgilere emniyet ve sürücüler de ulaşabilecek.

32 BİN TL CEZA KESİLECEK

Bunun dışında da plakanın okunurluğunu da engelleyecek şekilde değiştirilmesi ve sahte plaka kullanımı halindede ciddi para cezaları uygulanacak. Bu cezaların da plakanın okunurluğunu da engelleyecek üzere değiştirildiğinde de 2 bin 647 TL, sahte plaka kullanımı için de 32 bin 170 TL'ye kadar da ceza uygulanacak.

EN BÜYÜK AVANTAJ GÜVENLİK

Ekspertiz firması yetkilileri ve galericiler bu uygulamaları değerlendirirken piyasa uzmanları da karekod uygulamasını da yerinde bulduklarını açıkladı.

Oto Ekspertiz firmasının genel koordinatörü Alperen Temizyürek, uygulamanın en büyük avantajının güvenlik kontrolleri olduğunun altını çizdi.