ATM'lerde yeni güncelleme! Bu paralar da geçersiz oldu

ATM'lerde yeni güncelleme! Bu paralar da geçersiz oldu
Türkiye'de bankalar artan işlem hacmi ve maliyet sebebiyle komisyon kesintilerine doğru giderken ATM'lerde yeni düzenlemeler de gündeme geliyor.Yüksek enflasyona rağmen de yeni banknot basımına da onay vermeyen hükümet bankaları...
Türkiye'de bankalar artan işlem hacmi ve maliyet sebebiyle komisyon kesintilerine doğru giderken ATM'lerde yeni düzenlemeler de gündeme geliyor.
Yüksek enflasyona rağmen de yeni banknot basımına da onay vermeyen hükümet bankaları ve müşterileri de nakit para kullanımında da zor duruma düşerken uzun yıllardır da Türkiye'yi esir alan yüksek enflasyon da, 200 TL'nin reel alım gücünü her geçen gün düşürmeye devam ediyor. Bu durum, 200 TL ile satın alınabilecek ürünlerin listesini de hızla kısaltıyor.
Nakit paraya olan ihtiyaç her geçen gün artarken vatandaşlar da büyük miktarlarda parayı yanlarında taşımak zorunda kalırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni banknot talebine duyarsız kalması ise bankaları ve müşterileri zor durumda bırakıyor.
Mağduriyetleri gidermek için de bankalar; günlük para çekim limitlerini artırmayı planlarken 2024'ün ilk dört ayında da yaşanan enflasyon dalgası göz önüne de alınırken yılın ilk aylarında da ortalama 10 bin TL'ye yükseltilen günlük para çekim limitlerinin de etkisi oldukça sınırlı kalmakta.

Özel bankalar tarafından 10 bin TL'lik çekim işlemleri için talep edilen 210 TL gibi fahiş komisyon ücretleri, birçok vatandaşın tepkisini çekiyor.

Edinilen bilgilere göre, özel bankalar Haziran ayı itibarıyla günlük para çekim limitini 20 bin liraya yükseltmeyi planlıyor.

BU PARALAR ARTIK GEÇERSİZ

Türkiye'de artan günlük para çekim limiti aşımı sebebiyle de ATM'lerde de sıklıkla yaşanan para arzı sorunu da bankaları harekete geçirdi.

Bu soruna da çözüm olarak da kamu bankaları dışında ki birçok ATM'de 10 ve 20 TL'lik banknotların da yerleştirildiği slotlar kapatılmaya başlandı. Çoğu bankanın da şuan da ATM kanalıyla para. yatırma ve çekme işlemlerinde de 10 ve 20 liralık banknot kullanımı durdurulurken ATM'ler de bu paralar içinde ayrılan slotlara 200 TL'lik banknotlar eklendi.

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, "Bankalar artık ATM'lere 200, 100 ve 50 TL'lik banknotları yerleştiriyor. 20, 10 ve 5 TL'lik banknotlar ise artık kullanılmıyor..." açıklamasını yaptı.