Bankalardan ortak karar geldi! 7 banka birleşti 1 kuruş işlem ücreti dahi alınmayacak

Bankalardan ortak karar geldi! 7 banka birleşti 1 kuruş işlem ücreti dahi alınmayacak
Türkiye'de bugün gündeme düşen haberlere göre bankalar birleşerek vatandaşların tek ATM'den tüm işlemleri yapabilmesine olanak sağladı. Bu süreçte de gelen haberlere göre birleşme yapan bankaların kamu bankaları olduğu da...

Türkiye'de bugün gündeme düşen haberlere göre bankalar birleşerek vatandaşların tek ATM'den tüm işlemleri yapabilmesine olanak sağladı. Bu süreçte de gelen haberlere göre birleşme yapan bankaların kamu bankaları olduğu da gözlemlendi. Bilindiği üzere farklı ATM'lerden para çekme ve yatırma işlemlerinde işlem ücretleri kesiliyor. Kamu bankaları ise aldıkları ortak karar sonrasında ise ortak banka hizmeti kapsamında çalışma yaparak vatandaşların ATM'lerden yapacakları işlemlerde herhangi bir ücret ödemesi yapmayacaklarını ifade etti. İşte detaylar..

Kamuya ait 7 banka, tek ATM ile hizmet verme kararı aldı.

ORTAK ATM KARARI GELDİ

Komisyon ve işlem ücreti ödenmeyecek yeni sisteme dahil olan kurumlar:

• Ziraat Bankası

• VakıfBank

• Halkbank

• Ziraat Katılım

• Vakıf Katılım

• Emlak Katılım

• PTT Bank

İSTANBUL FİNANS MERKEZİNDE DUYURULDU

İstanbul Finans Merkezi'ndeki VakıfBank Genel Müdürlük'te düzenlenen TAM projesinin lansmanına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Hakseven ve çok sayıda kişi katıldı.

Çakar, yaptığı açıklama da; tam ATM platformuna dahil olan bankaların sahip oldukları ATM'lerin ülkedeki toplam ATM sayısının yüzde 36'sını, Türkiye'deki toplam ATM'lerde yapılan işlemlerin ise yüzde 40'ını oluşturduğunu belirterek aşağıda ki ifadelerde bulundu:

"Böyle bir büyüklük eğitim işinin üretimi açısından büyük bir maharet gerektirdiği gibi bankalarımız ve müşterilerimiz açısından da çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu projeyle bankalarımız optimum sayıda ATM tahsisiyle satın alma ve operasyonel maliyetlerini azaltacak, daha etkin market yönetimi yapabilecek. Finansal erişimi kolaylaştırarak müşterinin memnuniyeti sağlayacaklardır. TAM ATM eğitim platformuna dahil olan banka müşterileri herhangi bir ücret, masraf ve herhangi bir şey ödemeyecekler. Bu proje hükümetimizin son dönemde başlattığı tasarruf tedbirleri dikkate alındığında ciddi bir adımla atılmış olacak. ATM'nin yazılımı, monitoring (izleme) gibi işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da yayılarak bütüncül bir eğitmen platformu haline gelmesini bekliyoruz. Bugün 7 bankayla hayata geçirdiğimiz bu platformun yayılarak daha farklı bankaların da sisteme katılacağını öngörüyoruz. Bu konuda birkaç bankanın da talepleri vardı. Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Hakseven'le de paylaşmıştım onlar ön görüşmelerini de yaptılar. Dolayısıyla bu platform bütün bankacılık sektörü adına daha da büyüyen bir mekanizma haline gelecektir."

MASRAFSIZ VE KOMİSYONSUZ İŞLEM

Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Akseven, "Bu durum zaman ve para maliyetlerine etki etmiştir. Kaynakların etkin ve verimli kullanımına yönelik bankacılık ve finans sektöründeki çabalar ATM ve pos cihazlarının ortak kullanımı gibi iş birliklerini ortaya çıkarmıştır. Ancak ATM'lerin ortak kullanımına yönelik bu işbirliklerinin müşteriye kurulan işlem setinin sınırlı olması ve yapılan işlemlerde diğer banka kart işlemlerinin düşük kalması sebebiyle arzu edilen seviyelerde gerçekleşmemiştir. Tüm kamu bankalarımızın işbirliği ve desteğiyle ülkemizdeki ve hatta dünyadaki tüm örnek uygulamalardan farklı olarak 7 kamu bankamızın ATM'lerin yer aldığı ortak bir ATM yazılımıyla yönetilen, müşterilerin para çekme, para yatırma ve bakiye sorma gibi temel fonksiyonlarla sınırlı kalmaksızın müşteri deneyimini değiştirmeden kendi bankasının işlem setiyle masrafsız ve komisyonsuz bir şekilde işlem yapabilmesine olanak sağlayan benzersiz bir yapı üzerinde çalışmış ve TAM projesini hayata geçirmiştir." dedi.