Devletten tüm annelere 36.000 TL ödeme yardım başvuruları başladı

Devletten tüm annelere 36.000 TL ödeme yardım başvuruları başladı
Çocuğu olan annelere sevindirici haber geldi. Çocuğu olan annelere 36.000 TL yardım yapılacak.

Ülkemizde çalışan kadınların istihdamının desteklenmesi adına çeşitli adımlar atılmaya devam ediyor. Çalışan kadınların doğum yapması halinde maddi ve manevi olarak desteklenmesine yönelik devlet yardımda bulunuyor. Geri ödemesi olarak çalışan kadınlara 36 bin TL’yi aşkın ödeme yapılıyor. Doğum yapılması halinde sağlanan bu destek ödemesi SGK aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Peki, doğum yapan annelere SGK’dan ne kadar ödeme yatıyor? Çalışan kadınlara doğum ödemesi şartları neler? Doğum yapan annelere SGK’dan ödeme nasıl yatıyor? İşte doğum yapan sigortalı kadınlar için destek ödemesine dair detaylar…

DEVLET ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK ÖDEMESİ YATIRIYOR

SGK’da kayıtlı olan çalışan annelerin yeni doğan bebekleri olması halinde devlet destek sağlıyor. Devlet desteği doğum yapan annelere net 36 bin 852 TL yatırılıyor. Ücretsiz ve ücretli izin hakkı, yarı zamanlı çalışma imkanı, süt izni gibi pek çok imkan çalışan annelerin istihdamını sürdürebilmesi adına devlet tarafından sağlanıyor. Devletin sağladığı yardımlardan yararlanarak anneler çalışma hayatında çocuk sahibi olmaları halinde de barınma imkanı bulabiliyor.

DOĞUM İZNİNDEN DÖNEN ANNEYE DESTEK

Çalışma hayatına doğum nedeniyle aran veren ve doğum izninden sonra dönen anneler için dönüş süreci kolaylaştırılıyor. Yarı zamanlı çalışma imkanıyla beraber doğumdan dönen anneler aylık 18 bin 426 TL’ye kadar ödeme alabiliyor. Çalışan anneler kendi işverenlerinden aldıkları maaşa ek olarak doğum sonrasında çalışılmayan süreler için de İŞKUR’dan ödeme alıyor. İŞKUR’dan annelere yatırılan ödeme miktarı ise mevcut brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor.

Doğum izninden dönen annelere yarı zamanlı çalışma imkanı verilirken maaş ise tam olarak sağlanıyor. Kadın çalışanların ilk doğumlarında 60, ikinci doğumlarında 120, üçüncü doğumlarında ie 180 gün yarı zamanlı ve tam maaşlı çalışma imkanı veriliyor. Buna ek olarak çocukların engelli doğması ya da çoğul doğum gerçekleşmesi halinde süreler esnetilebiliyor.

İŞKUR’DAN ÇALIŞAN ANNELERE NE KADAR VERİLİYOR?

İŞKUR tarafından çalışan anneler için işverenin verdiği ödemeye ek aylık maaş yatıyor. Brüt asgari üzerinden hesaplanan aylık ödeme miktarı ise yarı zamanlı çalışma için 9 bin 925 lira 34 kuruş olarak yapılıyor. Çocuk sayısı ve çocuğun mevcut durumuna göre annelere çalışma hayatında esneklikler sağlanıyor. Tüm bu maddi destek ve çalışma şartlarında kolaylıkların sağlanmasıyla iş hayatında kadınların istihdamının korunması ve arttırılması amacı taşınıyor.

KADIN ÇALIŞANLARA DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ NE KADAR?

Günlük net doğum ücreti izni parası 444,44 TL yatarken bu ödeme aylık 13.333 TL yapıyor. Doğum izni ücreti ödemesi çalışan anneler için toplamda 49.777 TL’yi buluyor. Anneler için sağlanan destek süt ve emzirme parası, yarım gün çalışma desteği, doğum yardımı, kreş yardımı, doğum izni ücreti gibi dallarda olmak üzere toplamda 70 bin 345 TL’yi buluyor.