Emekli Promosyonunda Flaş Gerçek! Bankalar Zamlı Tutarı Ödememek İçin Bu Yolu Tercih Ediyor

Emekli Promosyonunda Flaş Gerçek! Bankalar Zamlı Tutarı Ödememek İçin Bu Yolu Tercih Ediyor
Türkiye'de bankaların emekli vatandaşlara ödediği promosyon ücretleri arttı. Emekliler daha yüksek promosyon ödemesi yapan bankalara geçmek istediğinde kredi engeline takıldı.Ntv ekranlarında Sibel Can'a konuşan TÜKONFED Bankacılık...

Türkiye'de bankaların emekli vatandaşlara ödediği promosyon ücretleri arttı. Emekliler daha yüksek promosyon ödemesi yapan bankalara geçmek istediğinde kredi engeline takıldı.

Ntv ekranlarında Sibel Can'a konuşan TÜKONFED Bankacılık Komisyon Başkanı Hüseyin Ölmez, “Emekli kredisi kullanmış aylık faiz 1.05 kullandığı tarihte. Bugün diyor ki git öde onu. Onu ödeyebilmesi için başka bankadan yeni kredi alması lazım. Peki aylık faiz kaç? Yüzde 5 buçuk. Yani emekli promosyon almaya giderken kredi çekip eski bankasına faiz ödemek zorunda” dedi.

PROMOSYONA ENGEL

Emeklilerin de hesaplarını başka bankaya taşımak adına taahhüt süresini doldurma zorunluluğu olmazken doldurmadığı süreye de karşılık gelen promosyon ücretinin de iade edilmesi gerektiği ifade edildi. Ölmez ise bu konuyla ilgili, “Burada tahsil edilecek para şudur. Aldığınız promosyonu 36’ya böleceksiniz. Bankada kaldığınız müddet için de o 36’yı 10 ile çarpacaksınız. Bu hak ettiğiniz paradır. Hak ettiğiniz parayı aldığınız promosyondan düşünce bankaya geri ödemeniz gereken para da budur

Banka burada sen bu parayı faizsiz kullandın deyip benden tüketici kredisi faizi alıyor. Bunu hukukumuz da haklı gördü. Fakat uygulanan faiz bugünkü tüketici kredisi faizi. Yani yüzde 6 lar. Promosyonun önemli bir kısmını faiz olarak ödüyorsunuz” ifadelerini kullandı.