Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu

Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu
Türkiye'de Kurban Bayramı'na sayılı gün kala küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları da belli oldu. Kurban Bayramı için geri sayım başlarken 16 Haziran - 19 Haziran tarihlerinde de denk gelen bayramda kurban kesme ibadeti...
Türkiye'de Kurban Bayramı'na sayılı gün kala küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları da belli oldu. Kurban Bayramı için geri sayım başlarken 16 Haziran - 19 Haziran tarihlerinde de denk gelen bayramda kurban kesme ibadeti de yerine getirilecek.
Milyonlarca vatandaş da kurban bayramına az bir süre kala kurbanlık koyun, koç ve dana fiyatlarını araştırıyor.
KURBANLIK FİYATI 13 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Yaklaşmakta olan bayram öncesi kurbanlık fiyatları belli olmaya başlandı. Buna göre ise büyükbaş hayvanlar için canlı kilogram fiyatı 280 ile 340 TL arasında, küçükbaş hayvanlar için ise 250 ile 300 TL arasında belirlendi.

Bu durumda küçükbaş hayvanlar 13 bin ile 20 bin TL arasında, büyükbaş hayvanlar ise 20 bin ile 30 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulacak.

YÜZDE 80-90 ARTIŞ OLDU

Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, besicilerin kurban bayramı için hazırlıklara başladığını belirtti. Yücesan, "Ülkemizde ortalama 2.5 milyon küçükbaş, 800 bin büyükbaş hayvan kurban olarak kesiliyor. Ancak 2019'da yaşanan pandemi etkisiyle arz-talep dengesindeki bozulma nedeniyle bu miktarlarda günümüze kadar yüzde 20'lik bir azalma yaşandı" dedi. Yücesan, kurban fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 80-90 artışa denk geldiğini belirtti.

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu malî bir ibadettir. Bu malın artıcı (nâmî) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaz. Buna göre yukarıda zikredilen şartları taşıyıp, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80,18 gr. altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir.