Lokanta Ve Kafelerde KDV'ye Zam İddiası! KDV Zammı Mı Geliyor ?

Lokanta Ve Kafelerde KDV'ye Zam İddiası! KDV Zammı Mı Geliyor ?
Sosyal medyanın yoğun ilgi gösterdiği konuların başında gelen KDV oranı değişikliği sorunun cevabını bu yazımızın devamında sizler için hazırladık. Sosyal medyada dile getirilen lokanta ve kafelerdeki KDV zammının detayları bakanlık tarafından açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, lokanta ve kafelerde KDV oranlarında artış yapılacağına yönelik sosyal medyalardaki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medyada dönen kafe ve lokanta KDV güncellemesi iddiaları büyük yankı uyandırırken, Bakanlık konu ile ilgili vatandaşlara açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan sosyal medyadaki iddiaya yönelik açıklamalara göre yüzde 8 olan KDV oranın yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye Temmuz 2023 tarihiyle gidildiğini ancak bazı işletmelerin bu oranları istismar ettiği belirtildi. Açıklamada, yeni tebliğ ile söz konusu istismarın önüne geçilmek için adım atıldığı aktarıldı.

Bakanlık Konuya Dair Açıklamalarda Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV artışı iddialarına dair şu açıklamalarda bulundu,

''Gıdadaki KDV oranının düşük olması, başka sektörler tarafından istismar ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdalarda ve yeme içme hizmetinde %8 olan KDV oranını 2022 yılında gıdalar için yüzde 1’e indirdi. O tarihten sonra bu alan suistimal edilmeye başlandı.

Gıdadaki KDV oranının yüzde 1 olması, yeme içme sektöründe KDV oranının yüzde 10 olması nedeniyle yeme içme sektöründe bulunan lokantaların bir kısmı, bu alanı istismar ediyor ve rekabet eşitliğini bozuyor.

Lokanta veya kafelerin et, su, meyve suyu gibi ürünler satılmış göstererek, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplamaları gerekirken sadece gıda malzemesi satıyormuş gibi yüzde 1 KDV oranından fiş veya fatura çıkışı yaptıkları tespit edildi.''