Mehmet Şimşek Açıkladı! Esnaflara Kötü Haber Eğer Beyan Verilmediyse..

Mehmet Şimşek Açıkladı! Esnaflara Kötü Haber Eğer Beyan Verilmediyse..
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bir süredir kayıt dışısızlıkla ilgili mücadeleler verdiklerini ifade eden Mehmet Şimşek gelir vergisi beyannamelerine ilişkin açıklamalarda...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bir süredir kayıt dışısızlıkla ilgili mücadeleler verdiklerini ifade eden Mehmet Şimşek gelir vergisi beyannamelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

400 BİNDEN FAZLA MÜKELLEF TESPİT ETTİK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadelede kararlı olduklarını sık sık dile getirirken bugün ise gündeme dair şu ifadeleri kullandı:

"2023'te kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1,8 milyon mükellefimizle ticari, zirai veya serbest meslek kazancı olan 2,6 milyon mükellefimiz gelir vergisi beyannamesi verdi. Beyannamelerini zamanında veren tüm mükelleflerimize teşekkür ederiz. Şimdiye kadar gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettik. Beyanname vermeyen mükelleflerimizi ceza ödememeleri için pişmanlık hükmünden yararlanmaya davet ediyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadelede kararlıyız."

GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMEYENLER

Gelir vergisi beyanname bildiriminde bulunmayan veya geç bulunan mükelleflerinde bir an önce gerekli işlemleri tamamlaması gerekiyor. İlerleyen zamanlarda yapılan ihlal ve eksiklikler ile ilgili de cezai yaptırımların Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılmaya başlanması bekleniyor.