Milli Emlak 81 ilde ilana çıkardı! 980 TL'den arsa satışları başladı

Milli Emlak 81 ilde ilana çıkardı! 980 TL'den arsa satışları başladı
Türkiye'de Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde arsa satışları hız kesmeden devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak'ta devlet kullanmadığı hazine arazilerini satıyor....

Türkiye'de Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde arsa satışları hız kesmeden devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak'ta devlet kullanmadığı hazine arazilerini satıyor. 81 ilde bölüm bölüm çıkan arsalara ilgi oldukça düşük olurken birçok bölgede ki arsalar için de bölgede ki ÇSB'ler üzerinden teklif verilebiliyor.

MİLLİ EMLAK'TAN 81 İLDE ARSA SATIŞI

Milli Emlak resmi internet sayfasında hemen hemen Türkiye'nin birçok bölümünde arsa satışları başladı. Ortalama 400'den fazla arsada vatandaşların beğenisine sunuldu. Sadece 950 TL'den başlayarak 10 milyon TL'ye kadar ulaşan arsalar yer alırken devlette burada kullanmadığı hazine arazilerini de vatandaşın beğenisine sunuyor.

DEVLET KULLANMADIĞI HAZİNE ARAZİLERİNİ SATIYOR

Milli Emlak'ta satışa çıkan düşük fiyatlı arsalardan bazıları yukarıda ki görseldeki gibi yer alıyor. Erzurum İspir'de 97,70 m2'lik tarla 980 TL'den satışa çıktı. Bayburt Demirözü'nde 48,51 m2'lik alan 3.000 TL'den, aynı bölgede 40,78 m2'lik alan 3.000 TL, 48,71 m2'lik alan da 3.000 TL'den satışta yer alıyor.

Çorum Sungurlu'da 250,24 m2'lik alan 4.000 TL'den satışa çıktı.

Satışların birçoğu 24 - 25 Nisan 2024 tarihinden itibaren başlayarak vatandaşların beğenisine sunuluyor.

MİLLİ EMLAK'TAN ARSA NASIL SATIN ALINIR?

Milli Emlak arazilerinin belirli bir süre kullanıldığında kullanıcının mülkiyet konusunda hak sahibi olması mümkün değildir. Kullanıcının kira bedelini ödediği araziyi satın alması için Milli Emlak Müdürlüğü'ne başvurması gerekir. Uygun görüldüğünde talep edilen arsa sözleşme yapılarak satılabilir.

  • İllerde çevre ve şehircilik il müdürlüğü, millî emlak dairesi başkanlığı veya emlak/millî emlak müdürlüğü ve ilçelerde millî emlak müdürlüğü, yoksa milli emlak şefliği tarafından ilan edilen hazineye ait tarım arazileri üzerinde tarımsal üretim yapmak isteyen çiftçiler, Tarım Arazisi Kiralama Talep Formunu eksiksiz olarak doldurarak ilan süresi içerisinde bu kurumlara başvuracaklar.
  • Her başvuru sahibi için; nüfus kaydı, ikamet, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu bilgileri Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) ve Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminde (TAKBİS) yer alan bilgiler de kontrol edilmek suretiyle incelenerek başvuru sahibine ilişkin puanlama işlemi yapılacak.
  • Her bir başvuru sahibi için düzenlenen form esas alınarak Başvuru Sıralama Formu doldurularak en yüksek puanı alandan başlamak üzere başvuru sahipleri sıralanır. Bu formlar emlak/milli emlak müdürü tarafından onaylanacak.
  • Başvuru sıralama listesi dikkate alınarak en yüksek puanı alandan başlamak üzere, ilan edilen taşınmaz/bölüm sayısı kadar başvuru sahibi değerlendirme süresinin bitiminden itibaren en geç 15 gün içerisinde kura çekimine davet edilecek. Emlak/milli emlak müdürü, müdür yardımcısı, bir milli emlak uzmanı veya memur ile Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerinden bir ziraat mühendisinden oluşan komisyon tarafından en yüksek puanı alandan başlamak üzere kura çekimi yapılarak taşınmazlara ilişkin hak sahipleri belirlenecek.