SGK'dan Annelere Verilecek 11 Bin TL Destek Detayları Açıklandı

SGK'dan Annelere Verilecek 11 Bin TL Destek Detayları Açıklandı
Türkiye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından 1 yıl boyunca çalışan anne ve bakıcılara verecekleri desteği açıklarken detaylar ise bekleniyordu. Verilen bu desteklerle birlikte de kadın istihdamın...
Türkiye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından 1 yıl boyunca çalışan anne ve bakıcılara verecekleri desteği açıklarken detaylar ise bekleniyordu. Verilen bu desteklerle birlikte de kadın istihdamın artırılması amacıyla da çalışan annelere her ay 325 euro (11.288 TL) verileceği öğrenilmişti.
Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; ‘’Kadın istihdamını artırmak için çalışan annelere yönelik bir yıl boyunca her ay 325 euro (11.288,24 Türk Lirası) verilecek olan çalışan anne ve bakıcı desteğini ele aldı.
SGK'nın Avrupa Birliği projesi doğrultusunda evinde eğitimli bakıcı çalıştıran annelere 12 ay boyunca verilecek olan 325 euro desteğinin verilme şartlarından ilki 36 aylık olana kadar en fazla 12 ay süreyle kullanılabilmesi ve projenin de ikinci dönemi Haziran ayında başlayacak.
SGK 325 EURO ANNE DESTEĞİ ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek destek için anne adaylarının şartları arasında; İstanbul, Ankara, İzmir illerinde çocuğuyla beraber aynı adres içerisinde ikamet eden SSK’lı olarak, tam zamanlı olarak bir işte çalışan anneler için başvuru belirtilen başvuru tarihi itibariyle 0-24 aylık çocuğu bulunan, 0-36 ay çocuk bakımı eğitimi olan bakıcı sağlayacak olan anneler verilecek olan bu destekten 12 ay boyunca yararlanabilecek.

SGK 325 EURO BAKICI DESTEĞİ ŞARTLARI

İlk olarak çocuğa bakılacak olan bakıcının 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bakacak olduğu çocuğun ailesiyle herhangi bir bağı bulunmamalıdır. 0-36 ay çocuk bakımıyla ilgili olan eğitimleri tamamlamış olup belgesi bulunması gerekmektedir.

Lise ve üniversitelerde çocuk bakıcılığıyla ilgili bölümlerden mezun olması ve bakacağı çocuk ile aynı adres üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlayan anne ve bakıcılar verilecek olan destekten yararlanma hakkına sahip olacaktır.

Aynı zamanda şu konuya da ayrı bir pencere açılarak eğer bir annenin hali hazırda bir bakıcısı bulunuyorsa belirtilen bu şartların karşılanması durumda destekten yararlanabilecekleri belirtilmektedir.