Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü açıkladı! Hemen kontrol edin 6,3 milyon tapuya e-haciz konuldu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü açıkladı! Hemen kontrol edin 6,3 milyon tapuya e-haciz konuldu
Türkiye'de konut sahiplik oranları giderek azalırken bu süreçte de e-haciz uygulanan tapu sayıları da rekor seviyelere kadar ulaştı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre de 2023 yılında tapulara dair 6 milyon...

Türkiye'de konut sahiplik oranları giderek azalırken bu süreçte de e-haciz uygulanan tapu sayıları da rekor seviyelere kadar ulaştı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre de 2023 yılında tapulara dair 6 milyon 379 bin e-haciz işlemleri uygulandı.

Giderek ülke geneli derinleşen ve milyonlarca kişiyi de yoksulluğa mahkum eden ekonomik kriz de, yurttaş için artık katlanılamaz da bir hal aldı.

KORKUNÇ TABLO GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ 

Türkiye'de borcunu ödeyemeyen yurttaş sayısı ülkede ekonomik krizin yakıcı etkisini de gözler önüne sererken Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verileri ise korkunç tabloya ayna tuttu. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre 2023 yılında tapular üzerinde uygulanan e-haciz sayısının 6 milyonu aştığı öğrenildi.

Müdürlüğün de 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarına yönelik e-haciz verileri ise dikkati çekti.

Resmi verilere göre, 2020 yılında tapular üzerinde toplam 3 milyon 737 bin 827 adet haciz tesisi gerçekleştirilirken bu sayı 2021 yılında yüzde 45 artarak 5 milyon 431 bin 29’a ulaştı. 2022 yılında tapular üzerinde uygulanan e-haciz sayısı ise 5 milyon 572 bin 805 olarak kayıtlara geçti.

E-HACİZ NEDİR?

Devlete karşı olan vergi borçları, yapılandırılmış taksit borcunun gecikmesi, motorlu taşıt vergisi, trafik cezası, sigorta primleri gibi ödemeyi unuttuğunuz ya da atladığınız borçları devletin bankalar ile anlaşarak maaşınız ya da hesabınız üzerinden blok uyguladığı hacize e-haciz denmektedir.

E-HACİZ SORGULAMA

e-Haciz sorgulaması işlemi, doğrudan interaktif vergi dairesinden yapılabileceği gibi, e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulamada iki farklı sorgulama yöntemi bulunmaktadır: Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka) alanlarıdır. Sorgulama yapmak istediğiniz kategoriyi seçerek işlemlerinizi bu alandan tamamlayabilirsiniz.