TÜVTÜRK açıkladı o araçlar için ilk 3 yıl muayene yapılmayacak

TÜVTÜRK açıkladı o araçlar için ilk 3 yıl muayene yapılmayacak
Türkiye'de araçların muayene işlemlerini yaptığı yetkili kurum olan TÜVTÜRK, paylaştığı bilgilendirme mesajı ile araç muayene prosedürlerindeki değişiklikleri açıkladı.TÜVTÜRK tarafından gelen açıklamalara göre muayenesi...

Türkiye'de araçların muayene işlemlerini yaptığı yetkili kurum olan TÜVTÜRK, paylaştığı bilgilendirme mesajı ile araç muayene prosedürlerindeki değişiklikleri açıkladı.

TÜVTÜRK tarafından gelen açıklamalara göre muayenesi yapılmayan araçların trafiğe çıkması yasaklanırken yeni araç muayeneleri için de süre uzatıldı.

3 YIL MUAYENE YOK

Yeni dönemde artık egzoz emisyon ölçümü farklı yetkili bayilere devredilirken TÜVTÜRK'te muayene süresini kısaltmayı ve yoğunluğu azaltmayı hedefliyor.

Egzoz gazı emisyon ölçümünün, sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Araç muayenesinin yapılmasına engel her hangi bir husus tespit edildiğinde muayene işlemi yapılmaz.

Hususi/Resmi Otomobiller

İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır).

Lastik Tekerlekli Traktör (LTT)

İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir.

Diğer Motorlu Araçlar

İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ile yukarıdaki araç sınıflarına girmeyen diğer araçlar bu gruba dâhildir.)

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar (L kategori motosiklet ve motorlu bisikletler)

İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Römorklar ve yarı Römorklar

İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (otomobil, kamyonet, kamyon ve çekiciler gibi herhangi bir motorlu araç ile çekilen tüm römorklar bu gruba dâhildir.)