Ücretsiz doğalgaz desteği bitti! Bugünden itibaren faturalar 150 TL arttı

Ücretsiz doğalgaz desteği bitti! Bugünden itibaren faturalar 150 TL arttı
Türkiye'de ücretsiz doğalgaz desteği geçen yıl itibariyle başlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Karadeniz'den çıkarılan doğalgaz için de düzenlenen törende müjdeleri ileterek tüm konutlarda da 1 yıl boyunca 25 metreküp...

Türkiye'de ücretsiz doğalgaz desteği geçen yıl itibariyle başlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Karadeniz'den çıkarılan doğalgaz için de düzenlenen törende müjdeleri ileterek tüm konutlarda da 1 yıl boyunca 25 metreküp doğalgazın ücretsiz sağlandığını ifade etmişti.

Toplamda da 20 milyon hane için doğalgaz yardımı yapılırken ücretsiz doğal gaz uygulamasının 43 milyar lira seviyesinde olduğuna da yer verildi. Söz konusu destekle ısınma haricinde 25 metreküp ücret ödemesi yapılmazken 25 metreküp üzerinde kullanılan doğalgaz için de faturalandırma işlemi oluyor. 25 metreküp altında da kullanılan doğalgazda faturalar 0 TL olarak gelecek.

MAYIS'TA ZAM YOK

BOTAŞ tarafından gece yarısı bir açıklama yapıldı ve MAyıs ayında tarifelerde artış olmayacağına yer verildi. Bu açıklamaya göre konut, sanayi ve elektrik üretim amaçlı kullanılan tarifelerin sabit kalacağına yer verildi.

KONUTTA 150 TL'LİK ARTIŞ

1 Mayıs itibarıyla ücretsiz doğalgaz desteğinin sona ermesinden sonra artık faturalar tam gelecek. 25 metreküp doğalgaz desteği 150 liraya denk geliyordu.

DEVLET 3500 TL VERİYOR

Devlet, ihtiyaç sahibi ailelere 1500-3500 TL arasında doğalgaz desteği veriyor.

3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olup hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2024 yılı için  5.667,37 TL) az olan haneler (Hanesinde memur, noter ve muhtar bulunanlar hariç) faydalanabilmektedir.

Bu şartları taşıyan vatandaşların SYDV'lere başvuru yaparak doğalgaz yardımından faydalanması gerekmektedir.