Ünlü iktisatçı doların 25 TL olacağı ihtimal ve süreyi açıkladı

Ünlü iktisatçı doların 25 TL olacağı ihtimal ve süreyi açıkladı
Türkiye'de Ünlü İktisatçı Mahfi Eğilmez tarafından gelen son dakika açıklamalara göre ekonomiye dair de değerlendirmelerde bulunan Eğilmez'de Merkez Bankası'nın aldığı son faiz kararına dair de yorum ve beklentilerini paylaştı.Türkiye...

Türkiye'de Ünlü İktisatçı Mahfi Eğilmez tarafından gelen son dakika açıklamalara göre ekonomiye dair de değerlendirmelerde bulunan Eğilmez'de Merkez Bankası'nın aldığı son faiz kararına dair de yorum ve beklentilerini paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bu süreçte de sadece faiz artırmasının enflasyonu tek başına düşürmeye yetmeyeceğini de ifade eden Eğilmez, bu konular için de yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

"Yanlış faiz ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtarmaz. Yanına mutlaka bir şeyler koymak lazım" diyerek açıklamasını sürdüren Eğilmez, kur baskısı ve yapılan döviz satışı için şu ifadeleri kullandı:

"Kuru tutuyoruz şimdi mesela. Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde, 33’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? GSMH yüksek görünsün diye…"

ENFLASYON TAHMİNİ

Mahfi Eğilmez yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 50-55'ten aşağı düşmeyeceğini, IMF'nin yüzde 45 enflasyon tahmininin oldukça iyimser olduğunu söyledi. Eğilmez 52 civarında bir enflasyon beklediğini söyledi.

DOLAR SADECE BU İHTİMALDE 25 TL'YE DÜŞER

Faiz artırımı ile dolar kuru arasındaki ilişkiye de değinen Eğilmez, faiz artırımının devam etmesi durumunda doların 25 TL'ye düşeceğini söyleyerek, "Faizi bugün 50'deyiz, 80'e çıkar kur büyük ihtimalle 25'e düşer" ifadelerini kullandı.

DOLAR NE KADAR?

Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar 32.52 TL seviyesinde işlem görüyor.