Ünlü profesör 12 il için kritik deprem uyarısında bulundu! İşte deprem riski artan iller

Ünlü profesör 12 il için kritik deprem uyarısında bulundu! İşte deprem riski artan iller
Türkiye'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sözbilir tarafından yapılan açıklama da İzmir'de olası deprem senaryolarına...

Türkiye'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sözbilir tarafından yapılan açıklama da İzmir'de olası deprem senaryolarına dair uyarılarda bulunurken İzmir'in de önemli bir bölümünün diri fay hatları üzerinde olduğu belirtildi.

Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki büyük deprem sonrası da vatandaşlar hangi illerde deprem beklediklerini, depreme karşı nasıl hazırlıklı olabileceklerini sürekli olarak araştırırken uzmanlar ise yaptığı açıklamalarda vatandaşlara da bu konularda uyarılar yapıyor.

Bölgede çok sayıda fay hattı var diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Sözbilir, 12 şehir için deprem uyarısında bulundu.

Sözbilir açıklamasında İzmir'de son 100 yıldır fay hatları üzerinde yıkıcı deprem olmadığını belirterek, "Fakat Türkiye Diri Fay Haritası'na göre İzmir ilini doğrudan etkileyebilecek çok sayıda fay bulunmaktadır. İzmir sınırları içinde 17 fayın yanı sıra komşu il sınırları içinde ve Ege Denizi altında olduğu halde İzmir ilini etkileyebilecek fay sayısı 30 civarındadır. Tarihsel deprem kataloglarına baktığımızda İzmir'in ortalama 300 yılda bir yıkıcı deprem geçirdiği anlaşılmaktadır. Tarihsel kayıtlar son yıkıcı depremin 1688 yılında gerçekleştiğini ve bu depremde binlerce insanının can verdiğini göstermektedir. Son yıllarda İzmir fayları üzerinde tarafımızdan yapılan çalışmalarda bazı faylar üzerinde sismik enerjinin biriktiği anlaşılmıştır. Bu nedenle İzmir'de depreme hazırlık konularına öncelik verilmesi gerektiği aşikardır" ifadelerini kullandı.

Sözbilir İzmir ile ilgili sözlerini, "Yakın gelecekte deprem üretmesi beklenen fayları sanal ortamda çalıştırarak deprem senaryoları üretiyoruz. Böylece gerçek anlamda deprem olmadan önce nerelerin ne ölçüde hasar göreceğini önceden bilmiş olacağız" şeklinde tamamladı.

İSTANBUL'DAN DAHA TEHLİKELİ DEPREM BEKLENEN 12 İL

İzmir'in İstanbul'a göre deprem riskini daha fazla taşıdığını söyleyen Sözbilir bu iki ilin dışında deprem tehlikesi olduğunu ifade etti.

Aydın,

Balıkesir,

Denizli,

Manisa,

Afyonkarahisar,

Muğla,

Çanakkale,

Adana,

Bingöl,

Hatay