Kamu kurumlarına mesai düzenlemesi geliyor! Mesai saatleri tekrar düzenlenecek

Kamu kurumlarına mesai düzenlemesi geliyor! Mesai saatleri tekrar düzenlenecek
Türkiye'de gelen haberlere göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve personeller için yeni sistem adına ilk adımlar da atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından gelen açıklamalara göre de kamuda tasarruf...

Türkiye'de gelen haberlere göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve personeller için yeni sistem adına ilk adımlar da atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından gelen açıklamalara göre de kamuda tasarruf için uzaktan ve esnek çalışma modelleri de gündeme gelecek.

Bu açıklamalar sonrası düzenlemelerle ilgili de ilk bilgiler resmen geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı, eski SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş yaptığı son dakika açıklamasında düzenleme detaylarını aktardı ve en çok merak edilen 4 gün mesai olacak mı? sorusunu cevapladı.

Göktaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın birlikte yaptıkları basın toplantısında kamuda birtakım tasarruf ve verimliliği artırıcı tedbirleri açıklarken 'Kamuda esnek ve uzaktan çalışmayı geliştireceğiz' gibi bir cümle kullanması gözleri bu noktaya çevirdi" değerlendirmesinde bulunurken 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Cumhurbaşkanına düzenleme ile ilgili bir yetki verildiğini söyledi.

Göktaş açıklamasında bu yetki ile yapılacakları şu şekilde aktardı:

"Cumhurbaşkanı kamu görevini yerine getiren memurların uzaktan veya iş yeri dışında çalışmalarına izin verebilecek düzenleme yapma yetkisi verildi. Pandemi sürecinde bunun kısmen provası da yapılmış oldu. Şu anda yapılmak istenen şey tabii biraz daha verimliliği artırıcı ve tasarruf tedbirlerine uyumlu uzaktan çalışma modeline geçilmeye çalışıyor"

İŞTE MESAİ TASLAĞI

"Bununla ilgili bir yönetmelik taslağı şu anda gündemde. Yönetmelik taslağına göre 6 çeşit çalışma öngörülüyor kamu görevlileri için. Esnek çalışma, uzaktan çalışma, yoğunlaştırılmış çalışma modeli, kısmi çalışma modeli gibi birçok modeli de içeriyor.

Örneğin İstanbul üzerinden düşecek olursak servislerin kaldırılmasına ilişkin bir gündem vardı. Servis ihtiyacı olmayacak, iş yerinde yemek ihtiyacı olmayacak gibi. Buralardan tasarruf edilmesi düşünülüyor.

Büyükşehirlerde işe gidip gelirken ciddi yorgunluk oluyor. Verimlilik de düşüyor. Trafikte ciddi bir yoğunluğa neden de oluyor. Trafikte de bir rahatlama olabilir gibi bir öngörü de var. Yakıt tasarrufa da olacak bu şekilde.

Cüzi de olsa parasal yardım devam eder. Belki evindeki pişecek yemeğin bir kısmını karşılayacak miktarda yemek yardımı olabilir.

Donanımsal ihtiyaçlarla ilgili düzenleme olabilir. Bilgisayar, internet, yazıcı vs"

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

"Esnek çalışma modelinde kişi tercih yapabilecek. İş yerine 2 saat erken gelebilecek, en fazla 3 saat de geç çıkabilecek. Bu süreyi amiri ile birlikte belirleyecekler"

Günlük 10 saati geçmeyecek şekilde, 4 gün çalışacaklar. Memurlar haftalık 40 saat çalışıyor. Ertesi hafta bir gün boşta kalabilecekler.

Önemli bir düzenleme de şu an evinizde bir engelli, bakıma muhtaç, yaşlı, kaza geçirmiş birisi varsa talep edilmesi durumunda 2 ay süreyle günde 5 saat çalışmasına izin verilecek memurun" dedi.