19 ilçe il olacak! Devlet Bahçeli açıkladı il sayısı 100'e çıkarılıyor

19 ilçe il olacak! Devlet Bahçeli açıkladı il sayısı 100'e çıkarılıyor
Türkiye'de 19 yeni il kurulmasıyla ilgili de haberler gelmeye başladı. Gelen son haberlere göre de MHP genel başkanı Devlet Bahçeli'de şehir sayısının 100'e çıkarılacağı ve ilçe sayısının ise 1000 olmasının hedeflediklerini...

Türkiye'de 19 yeni il kurulmasıyla ilgili de haberler gelmeye başladı. Gelen son haberlere göre de MHP genel başkanı Devlet Bahçeli'de şehir sayısının 100'e çıkarılacağı ve ilçe sayısının ise 1000 olmasının hedeflediklerini belirtti.

Grup toplantısında da açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa çalışmalarına başlanacak şu günlerde ilkelerinin şu şekilde olduğunu sıraladı:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti tektir, ülkesi ve milletiyle birdir.

Milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün dayandığı temeller tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek dil ülküsüdür.

Yeni anayasa hazırlık sürecinde taviz vermeyeceğimiz esaslar bunlardır.

Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerini ve yapısını tartışmaya açmak, etnik köken farklılıklarına dayanarak bunları yıkmaya çalışmak, devletin varlığına kastetmekle eş değerdir.

Bunun bizim kitabımızda yazan adı da vatana ihanettir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sahibi sonsuza kadar Türk milletidir"

HAYAT PAHALILIĞI

Hayat pahalılığı ve fiyat istikrarı ile ilgili konularada değinen Bahçeli, "Ayrıca fiyat ve finansal istikrarla beraber insanımızın mağduru olduğu hayat pahalılığı ve enflasyon baskısı doğru politikalarla, ortak sinerji ve potansiyel imkanlarımızla telafi edilecek, fırsatçıların, karaborsacıların, gün aşırı zam yapan aç gözlülerin yakasından tutulacaktır" dedi.

19 YENİ İL KURULACAK

Bahçeli sözlerinin devamında 85 milyon olan nüfusumuzun 100 milyonu bulacağı ve 100 il ile 1000 ilçe hedefine ulaşılacağını söyleyerek, "100 milyon nüfusu, 100 ili, 1000 ilçesiyle Türkiye önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomik bir kudret olarak mutlaka hak ettiği mevkie ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE KAÇ İL-İLÇE VAR?

Türkiye genelinde 81 il ve 922 ilçe var. 19 ilçenin il olması durumunda 903 ilçe kalacaktır. Bu da yeni 97 beldenin ilçe olması anlamına geliyor.