Bakanlık Açıkladı Emeklilere İllere Göre Nakit Destek Geliyor

Bakanlık Açıkladı Emeklilere İllere Göre Nakit Destek Geliyor
Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan emeklilere bölgesel anlamda destek verileceğini açıkladı. İşte haberinde detayları...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltilemeyeceği haberini emeklilere iletti. Ancak emeklilerin geçim derdi ve beklentileri devam ediyor. Bu bağlamda Bakanlık, harekete geçti.

Emekli maaşlarında beklenen düzenlemeyle ilgili gelişmeler yaşandı. Bakan Işıkhan, emeklilerin beklentilerine cevap veren bir açıklama yaptı.

Temmuz öncesinde emekli maaşlarına herhangi bir zam gelmeyeceği konuşulurken, hükümetin emeklilerin geçim derdine destek olmak amacıyla bazı adımlar atacağı ortaya çıktı.

Emekli maaşının Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranında artacağı kesinleşti. Ancak emekliler, seyyanen zam beklentisi içerisindeydi. Bakan Işıkhan, maaşların asgari ücret seviyesine çıkamayacağını açıkladı. Ancak verilecek destekler için 15-20 günlük bir süre öngördü.

Hükümetin emeklilerle ilgili planları arasında sosyal yardımlar bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardımlar” bütçesinden emeklilere bölgesel destekler sağlanacak.

Bu bölgesel desteklere göre, en düşük emekli maaşı alan, kirada oturup hanesinde başka geliri bulunmayan kişilere her ay destek sağlanacak. Büyükşehirlerde yaşayanlarla Doğu illerindeki emeklilere farklı destekler sunulacak.

Belirli şartları karşılayan ve en düşük aylığı alan bu emeklilere büyükşehirlerde kira desteği sağlanacak. Doğu illerinde ve kırsalda bulunan emeklilere ise doğal gaz ya da odun-kömür gibi yakacak desteği verilecek.

Bakan Işıkhan, dün AK Parti Grup Toplantısı öncesinde emeklilerin beklentilerine yanıt vererek genellikle yüzdesel artışlar olabileceğini belirtti.

Ulaşımda, kargoda, müzelerde uygulanabilecek uygulamalar olduğunu söyleyen Işıkhan, bazı bakanlıkların benzer uygulamaları bulunduğunu ve bakan ve bakan yardımcılarıyla iletişim halinde olduklarını dile getirdi. Somut adımlar oluşturulduğunda bunları paylaşacaklarını belirtti.

Emekli destek paketi çalışmalarını uygulayacaklarını açıklayan Bakan Işıkhan, beklenen tarihi de verdi. Emekliler Yılı ile alakalı protokollerini sürdürdüklerini ifade eden Işıkhan, yakın zaman içerisinde lansman gerçekleştirileceğini söyledi.

Somut adımlar oluşturulduğunda bunları paylaşacaklarını belirten Işıkhan, “15-20 gün içinde, elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek psikolojik, sosyal, ekonomik ve sağlık anlamındaki hizmetlerimizi, onların refahını artırma yönündeki her çalışmamızı paylaşacağız” dedi.