Mayıs 2024 af yasası son dakika Resmi Gazete! 9. yargı paketinde yer alacak mı?

Mayıs 2024 af yasası son dakika Resmi Gazete! 9. yargı paketinde yer alacak mı?
Türkiye'de mahkumlar ve yakınlarının merakla beklediği af yasasının gelip gelmeyeceği merakla araştırılıyor. Mayıs ayı itibariyle af yasası son dakika Resmi Gazete kararları araştırılırken vatandaşlar da Adalet Bakanı ve...

Türkiye'de mahkumlar ve yakınlarının merakla beklediği af yasasının gelip gelmeyeceği merakla araştırılıyor. Mayıs ayı itibariyle af yasası son dakika Resmi Gazete kararları araştırılırken vatandaşlar da Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı tarafından gelen açıklamaları merakla takip ediyor. Peki yakın zamanda çıkması beklenen 9. yargı paketinde ise af yasasının yer alıp almayacağı araştırılıyor.

AF YASASI SON DAKİKA RESMİ GAZETE

Bakan Tunç tarafından yeni yargı paketine dair gelen açıklamalarda, "Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı ile ortaya konulan hedefler doğrultusunda mevzuatımızda kısmi değişiklikler ve yenilikleri hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 8. Yargı Paketi'ni hayata geçirdik. Şimdi 9. Yargı Paketi'nin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, milletvekillerimizin takdirlerine sunmuş olacağız." ifadelerine yer verdi.

9. YARGI PAKETİ NE ZAMAN?

Basında yer alan habere göre de 9. yargı paketiyle birlikte birçok düzenlemenin gelmesi bekleniyor. Bu düzenlemeler arasında da sırasıyla;

Yeni pakette, cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler bulunuyor. Bu doğrultuda, denetimli serbestliğin cezayla orantılı hale getirilmesi öngörülüyor. Ceza indirimine dair düzenleme olup olmadığı konusunda detay bulunmuyor.

Hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde duruluyor.

Soyadı düzenlemesi yapılacak

Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de yer alacak.

İki soyadı kullanan evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı gelecek. Hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek.

Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda da değişikliğe gidilecek.

Hakim ve savcıların disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak. Terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.

Sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin pakette yer alıp almayacağı ise taslağın görüşmeleri sırasında şekillenecek.

Caydırıcılık açısından cezaların artırılması gündeme gelebilecek.