Türk-İş Nisan ayı açlık sınırını açıkladı

Türk-İş Nisan ayı açlık sınırını açıkladı
Türkiye'de işçi sendikası olarak bilinen Türk-İş bugün açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmalara göre de Aralık ayında 4 kişilik ailenin de sağlıklı, dengeli...

Türkiye'de işçi sendikası olarak bilinen Türk-İş bugün açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmalara göre de Aralık ayında 4 kişilik ailenin de sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi adına da yapması gereken gıda harcamaları tutarını da ifade eden "açlık sınırı" 17 bin 725 TL'ye yükseldi. Açlık sınırı geçen ay 16 bin 792 TL olmuştu.

Bu şekilde de açlık sınırı bu yıl ilk kez 17 bni 2 lira olan asgari ücretin de üstüne çıktı. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen 'yoksulluk sınırı' ise 54 bin 700 liradan 57 bin 736 liraya yükseldi.

Araştırmalara göre de bekar bir çalışanın da yaşama maliyeti 22 bin 992 TL'ye yükseldi. Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ise gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı da bir önceki aya kıyasla yüzde yüzde 5,5 arttı.

Son 12 ay itibariyle değişim oranı ise yüzde 74,88 olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ AÇIKLADI

  • MUTFAK ENFLASYONU AYLIK %5,55 ON İKİ AYLIK %74,88 YILLIK ORTALAMA %77,55 OLARAK HESAPLANDI.
  • DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AYLIK GIDA HARCAMASI TUTARI (AÇLIK SINIRI) 17.725 TL.
  • GIDA İLE BİRLİKTE DİĞER TÜM TEMEL HARCAMALARI İÇİN HANEYE GİRMESİ GEREKEN TOPLAM GELİR TUTARI (YOKSULLUK SINIRI) İSE 57.736 TL.
  • BİR KİŞİNİN YAŞAM MALİYETİ 22.992 TL.
  • ASGARİ ÜCRET YIL ORTASINA GELMEDEN AÇLIK SINIRININ ALTINA DÜŞTÜ!

Ele geçen gelir yapılması gereken harcamanın her geçen gün biraz daha gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle geçim koşulları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Yerel seçimlerin ardından mutfak harcamasında gerekli olan birçok ürünün fiyatı artış gösterdi. Sadece yılın ilk dört ayında bile mutfağa gelen ek yük 3.293,31 lira oldu.

TÜRK-İŞ Konfederasyonunun yaptığı araştırmanın 2024 Nisan ayı sonucuna göre;

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)  17.725,19 TL’ye,
  • Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 57.736,78 TL’ye,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 22.991,90 TL’ye yükseldi.